Kutül-Amare Nedir, Neden Unuttun? - Uzman C.Halil Özdemir
Kutül-Amare Nedir, Neden Unuttun? - Uzman C.Halil Özdemir

Kutül-Amare Nedir, Neden Unuttun?


Çanakkale Savaşı, 20.yy da aldığımız ilk destansı zaferimiz ise, Kutül-Amare de ikinci destansı zaferimizdir.

Kut (Kut El Amara, Kutül-Amare, Kut’ül-Amara, Kutü’l-Amare, El Kut olarak da bilinir) Şehri, Irak’ın doğusunda, Bağdat’ın güneydoğusunda, 32°50′ Kuzey 45°82′ Doğu koordinatlarında, Dicle nehri kıyısında bir şehirdir. 1960’a kadar bu isimle anılırken, bu tarihten sonra “Vasit” ya da “Vasıt” adını almıştır.

29 Nisan 1916 elde edilen bu destansı zafer ile 5 i General, 476 Subay (272 İngiliz Subayı, 204 Hint Subayı), 9.580 Er (2.592 İngiliz Eri, 6.988 Hint Eri), 3.248 silahsız ekiplerle birlikte toplam 13.309 Asker teslim alınmıştır.

Kutül-Amare Muharebesi’nde Osmanlı İmparatorluğu tarafından teslim alınan beş İngiliz generalin isimleri General Charles Townshend, General George Younghusband, General Arthur Barrett, General Richard Udny ve General Phillip Neame’dir. Bu generaller, Osmanlı İmparatorluğu’nun Kutül-Amare’de kuşattığı İngiliz birliklerinin komutanları arasındaydı. Teslim olmalarıyla birlikte esir alınmışlardır.

Bu yenilgi İngilizler’in tarihine kara bir leke oluşturdu ve bunu asla unutamadılar. Ama sana unutturdular. Unutmadın mı?

Kutül-Amare Neden Unuttun?

Biliyorum bunu istemeden yaptın, ama hatırlamak iyidir. Bu Zafer bu gün hangi tarih kitabımızda yer alıyor? Eminim ki, eğer Çanakkale Savaşında sadece İngilizler ile savaşır olsaydık onuda size unuttururlardı. Kim mi? Tabi ki, İngilizler… Bunların senin ülkene verdiği zararı biliyor musun? Bilmiyorsun… Neyse, bu zararları öğrenmek istiyorsan sorabilirsin, ama bugünkü konumuz Kutül-Amare‘dir.

NATO’ya girmek için gizli antlaşmalar yapan dönemin CHP lideri İnönü sayesinde, şartlı ve aşamalı olarak bu şanlı zaferin ve “Kut Günü”‘nü kutlamanın yasaklandığı dönemdir. Okullarda öğretilen tarih ve inkılâp tarihi kitaplarında, ya anılmadı, ya kısa anıldı, ya kötülendi. Tıpkı, Sultan II.Abdülhamid Han’ın kötülendiği gibi. İngilizler tarihini değiştirirken sen neden unutuyorsun, unutturuyorsun, diye sormaz mı insan. Soramazsın, çünkü sadece şapka giymek istemediğin için kayıtlı ve kayıtsız şehit edilen yaklaşık 500.000 anadolu insanı gibi sende gereken cezayı görürsün, değil mi?

Acaba Avrupa Birliğine girerken, bu bizlere neleri unutturucak? Sen ne düşünüyorsun bu konu hakkında? Elbet bir şey düşünüyorsun, yoksa düşünmeyi mi unuttun!

Nitekim Peyami Safa “Eğitim-Gençlik-Üniversite” isimli eserinde ne demiş;

Bir milleti yok etmek isterseniz askerî istilâya lüzum yoktur. Onlara tarihini unutturmak, dilini bozmak, dininden soğutmak ve dolayısıyla mânevî değerlerini, ahlâkını soysuzlaştırmak kâfîdir.

Peyami Safa

Kelime Sayısı: 450 kelime
Okuma Süresi: 3 dakika

İlgili Yazılar