Türkiye'de Yönetim Hataları - Devrim Arabası - Uzaman C.Halil Özdemir
Türkiye'de Yönetim Hataları - Devrim Arabası - Uzaman C.Halil Özdemir

Türkiye’de Yönetim Hataları 2


Türkiye’de Yönetim Hataları 2: Yıl 1961Devrim Arabası

Maalesef Türkiye, zorlu dönemlerden geçmiştir. Uçak fabrikasının kapanması gibi kötü bir son, daha büyük bir hüsranı beraberinde getirecekti.

Türkiye’nin kendi otomobilini üretmek için 23 mühendis özveriyle çalışmaya başladı. İmkansızlıklarla dolu bir dönemde bile büyük bir başarıya imza atıldı. Devrim adını verdikleri 3 yerli araba, Türkiye’de üretilen tüm parçalarıyla birlikte başarıyla üretildi. Üstelik motoru da Türk mühendisler tarafından tasarlandı.

Ancak talihsiz bir olay yaşandı ki, inanılması güç. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, Cumhuriyet Bayramı’nda bu arabaları tüm dünyaya tanıtmak için harekete geçti. Her şey hazırdı, herkes heyecanla bekliyordu, fakat Cumhurbaşkanı’nın bindiği araç sadece 100 metre gidebildikten sonra homurdanarak durdu. Öfkeli bir şekilde ne olduğunu soran Cemal Gürsel’e araca benzin konulmayı unuttukları söylendi.

Aylarca süren emek, heyecan ve umutlar birkaç saniye içinde sona erdi. Bir anlık unutkanlık ve ödenemeyen bir bedel. Proje tamamen iptal edildi. Aradan 50 yıl geçmesine rağmen, yerli araba üretme hayali hala gerçekleşmemiş, bir tabuya dönüşmüştür.

Dünyanın en büyük düşünürleri bile başarının hatalar olmadan mümkün olmadığını söylemektedir. Peki, neden hemen pes ettik? Edison bile elektriği icat etmek için binlerce başarısız girişimde bulunmamış mıydı? Ayrıca, sadece benzin unutulduğu için dev bir projenin çöpe gitmesi gerçekten üzücü. Yerli arabanın Türkiye için ne kadar önemli olduğunu anlatmak için kitaplar yetmez.

Araba üretimi sadece basit bir sanayi üretimi değildir. Bir araba üretimi için kullanılan farklı teknolojiler onlarca alanda yer alır. Araba üretimiyle birlikte Türkiye, bu alanlarda büyük bir ilerleme kaydedecek, teknoloji ihraç edecek, markalaşma ve ihracat gibi her alanda büyük kazançlar elde edecektir.

Her şey için geç değildir, başarı hâlâ mümkündür, sadece ona uzanmak gerekmektedir. Lütfen, bir daha böyle bir girişimde küçük sorunlar karşısında pes etmeyelim, destek olalım. Bu hayatın kendisi kadar, içtiğimiz su kadar önemlidir. Bunun bilincinde olmalıyız.

1 – Türkiye’de Yönetim Hataları 2 – 345

Kelime Sayısı: 414 kelime
Okuma Süresi: 3 dakika

İlgili Yazılar