Türkiye'de Yönetim Hataları - Darbeler - Uzaman C.Halil Özdemir
Türkiye'de Yönetim Hataları - Darbeler - Uzaman C.Halil Özdemir

Türkiye’de Yönetim Hataları 4


Türkiye’de Yönetim Hataları 4: Darbeler

Türkiye’nin bütün kayıplarını alt alta yazsak, bu listede darbeleri en üste yazmamız gerekecek. Darbeler ile Türkiye’ye verildiği zararı algoritmik olarak hesaplamak lazım. Toplam zararı bulmak imkansız olsa da, belli ölçülerde ifadeler söylenebilir.

Türkiye’de Yönetim Hataları: Darbeler Olmasaydı?

Türkiye’de hiç darbe olmasaydı, tahminen her Türk vatandaşı en az bir kaç kat daha zengin olabilirdi. Darbeler, direkt vatandaşın cebindeki paraları azaltıyor ve sadece parayı azaltmakla kalmayıp bir de Türkiye’nin sanayileşmesinde, ihracatında, turizminde, ar-ge çalışmalarında, eğitim sektöründe, çok büyük vurgunlar yapıyor.

Yarım asırda 4 – 5 darbe yaşamış bir ülkede, bu darbeler olmasa, kişi başına milli gelir çok yüksek düzeylerde olabilir. Ayrıca istikrarsızlık, güvensizlik, darbelerin ön hazırlığı için bilinçli çıkarılan çatışmaların verdiği, toplumsal kutuplaşma gibi bir çok dolaylı zararı olan darbeler, umarız ki, tarihin çöp sepetine atılmıştır.

Eski darbe dönemlerinden büyük ders çıkartan bu millet, son darbe girişimine karşı çıkarak ne kadar bilinçlendiğini tüm Dünya’ya 24 saatte göstermişti. 

Darbeler sadece geri kalmış, gelişmeyen 3.Dünya ülkelerine yakışan eylemlerdir. Darbelerin olduğu bir ülkede refah seviyesi hiç bir zaman gelişmiş ülkelerin seviyesine çıkamaz. Tamamen tarihte kalması gereken bir şey bu. Dünya’daki hiç bir darbe dış güçlerden destek almadan olmamıştır. Bu haliyle darbelere destek veren insanlar intihara teşebbüs eden insanlar gibidir. Yani kendilerine en büyük zararı verenlerdir. 

Yüzyıllık tarihinde hiç darbe yaşamayan bir Türkiye olsaydı, şuan Dünya’nın ilk 10 ekonomisi arasında olacaktı. Bu fırsatlar her ne kadar kaçmış gibi görünse de, önemli olan ders çıkarıp aynı hataları yapmamaktır. Türkiye tüm bunlardan ders çıkardı artık. Kendi tankını, uçak gemisini, İHA’larını, uydularını, neredeyse tüm silahlarını üretebilecek duruma geldi. Tarihin akışını değiştiren bu millet tekrar başını kaldırıyor. Ayağa kalk Türkiye. Dünya yönetilmek için tekrar seni bekliyor. 

123 – Türkiye’de Yönetim Hataları 4 – 5

Kelime Sayısı: 396 kelime
Okuma Süresi: 3 dakika

İlgili Yazılar