Üçüncü Havalimanı Etkisi Nedir? - Uzman C.Halil Özdemir
Üçüncü Havalimanı Etkisi Nedir? - Uzman C.Halil Özdemir

Üçüncü Havalimanı Etkisi Nedir?


Üçüncü Havalimanı neden bu kadar ses getirdi ve neden Almanya’dan çok ses çıktı diye düşünmüyor musunuz?

İzah etmek istiyorum; öncelikle buradan Amerika’ya bir uçak bileti aldığınızda, doğrudan bir uçuş gerçekleştiremezsiniz. Aktarmalı bir uçuş yapmanız gerekmektedir. Yani önce buradan kalkacak, bir noktada duracak ve ardından tekrar bir uçağa binerek Amerika’ya gidebilirsiniz. Bu durum genellikle %90 oranında geçerlidir. Ancak bu kadar mı? Tabii ki hayır…

Varış noktasında ya aynı günün sonuna doğru ya da ertesi güne kadar beklemeniz gerekebilir. Bu bekleme sürecinde indiğiniz ülkeyi ve şehri gezebilir, ekonomiye katkıda bulunabilir, o ülkeyi tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Üçüncü Havalimanı Dünya’nın “En Büyüğü” olacak mı?

İşte şu anda durum tam olarak böyle ve bu aktarmalar genellikle Almanya üzerinden gerçekleştiriliyordu. Ama artık İstanbul 3.Havalimanı aktarma merkezi oldu.

Peki Dünya’nın en büyük Havalimanı tamamen bittiğinde ne olacak? Artık tüm uçaklar, Dünya’nın merkezi konumunda olan İstanbul’a çok daha fazla sayıda inebilecekler.

Aktarma merkezi Almanya yerine İstanbul olduğu için, bu durum Almanya için büyük para ve prestij kaybı yaşadığı anlamına geliyor.

Bu Havalimanı Türkiye ve özellikle İstanbul için hem ekonomik kazanç, hem de bedava tanıtım imkanı sağlayan bir kurum.

Benim amacım birilerini övmek değil, sadece dünya düzeninin perde arkasını anlatmak. Çünkü atılan adımların basit adımlar olmadığını bilmeniz önemlidir. Artık savaşlar, silahlarla sınırlı kalmayıp ekonomi üzerinden de yürütülmektedir ve Üçüncü Havalimanı, Türkiye’nin Almanya’ya karşı ne kadar sağlam durduğunu göstermektedir.

İstanbul Üçüncü Havalimanı, İstanbul’un zengin sosyal ve kültürel mirasını yansıtacak bir mimariye, çağdaş ve özgün bir tasarımına sahiptir. İstanbul Üçüncü Havalimanı mimarisine, İstanbul Camilerinin, Hamamlarının, Kubbelerinin ve daha birçok tarihi yapının zenginliğini ince ince işlenmiştir. Türk-İslam sanat ve mimarisinde kullanılan motifler, güzellik, doku ve derinlik hissi katıyor. Böylelikle İstanbul Üçüncü Havalimanı, çağdaş ve işlevsel açıdan benzersiz bir yerel kimlik kazandırdı.

Sonuç olarak, bu proje Türkiye’ye ve dolayısıyla Türk Milleti’ne yarar sağlayan önemli bir projedir. Buna karşı çıkanlar için söyleyecek söz bulamıyorum. “Allah ıslah etsin!”…

Ayrıca, “Kanal İstanbul Projesi’nin Önemi Nedir?” hakkında bazı açıklamalar yapmak istedim. Ayrıntılı bilgi için “Türkiye’de Yönetim Hataları” yazı dizisini de okuyabilirsiniz…

Kelime Sayısı: 465 kelime
Okuma Süresi: 3 dakika

İlgili Yazılar